Exchange Traded Fund. Poďme si povedať o význame týchto slov viac. Prvé dve slová by sme mohli voľne preložiť ako „obchodovaný na burze“. Pod pojmom fond si predstavme tisícky podielov v rôznorodých spoločnostiach, do ktorých máme možnosť investovať. Prvé zárodky fondov obchodovaných na burze vznikli už v 70. tych rokoch 20. storočia ako výsledok snahy znížiť vysoké poplatky v podielových fondoch. Túto myšlienku ďalej rozvinul John Bogle, zakladateľ Vanguard Group – najväčšieho správcu podielových fondov na svete.
Na akom princípe fungujú ETF?
Hádam najznámejším indexom je americký akciový index S&P 500. Pozostáva z 500 akcií najväčších spoločností v USA. Vyskladať portfólio S&P 500 by znamenalo nakúpiť akcie všetkých 500 spoločností, čo by stálo niekoľko tisíc eur plus k tomu prirátajme poplatky na nákup akcií. Tým to avšak nekončí. V čase by sme museli sledovať zmeny v indexe, upravovať ho, čo by bolo na jednej strane finančne a na druhej strane časovo náročné.
Výhodnejšou voľbou je nákup podielu v ETF fonde SPDR S&P 500, ktorý vlastní spomínaných 500 akcií a zároveň upravuje cenu indexu. Nie je potrebné hľadať pár dobre výkonných fondov, nakúpi sa „celá kopa“. Takto vzniká priestor na veľkú diverzifikáciu a zníženie rizika. Jednoducho odbremení nás to od krokov spomenutých vyššie. Zároveň nie je potrebná vysoká čiastka na investovanie a ušetríme aj na poplatkoch.
ETF sú lacné, prečo je to tak?
Tým, že sa iba sleduje vývoj určitého indexu, nie je potrebná aktívna správa manažéra a dokonca prináša ďaleko lepšie výsledky. Nákup a predaj podielov/akcií je jednoduchší, nepotrebujete ani správcu a tým pádom je celý proces lacnejší.
Pri pasívne spravovaných aktívach sa investícia drží dlhodobo. Od 1.1.2016 je platná novela zákona o dani z príjmov. Táto novela zaviedla „časový test“ a pokiaľ sú cenné papiere držané aspoň 1 rok odpadá daňová povinnosť. To je dôvodom, prečo v ETF mizne povinnosť platby dane z výnosu.
Podielový fond
ETF
- Na nákup akcií sa skladá niekoľko podielnikov = kolektívne investovanie
- Aktívna správa portfólio manažéra = spoliehame sa na jeho „správny úsudok“ pri výbere, kde sa bude investovať. Stratégia je postavená výhradne na jeho skúsenostiach a pocitoch. Išli by ste do toho?
- Náklady správcovských spoločností na kamenné centrály, pobočky, zisky akcionárov. Priebežné poplatky môžu vzrásť až na úroveň 3%.
- Výnos sa zdaňuje 19%
- Obchodovanie priamo na burze
- Riadi sa vývojom ceny svetových indexov kopíruje ich pohyb vrátene dlhopisov vyspelých štátov.
- Nie je tu potrebná správa manažéra. Priebežné poplatky sú pod hranicou 1%
- Oslobodené od dane z výnosu
Sú ETF bezpečné?
UCITS je celoeurópsky harmonizovaný režim upravujúci riadenie a predaj podielových listov. Regulácia, štandardy a jednotné požiadavky ochrany spotrebiteľov. Gro európskych ETF spadá pod UCITS. Z tohto pohľadu môžeme ETF označiť za jedny z najbezpečnejších cenných papierov obchodované na burzách podliehajúc kontrole a regulácii.