Pokles ekonomiky bude nižší ako sa očakávalo. Čo nás čaká budúci rok?
Národná banka Slovenska odhaduje tento rok pokles ekonomiky o približne 5,7%, pričom niektoré prognózy hovorili až o takmer 7%. Napriek tomu, že prvé prognózy boli naozaj nepriaznivé, niektoré pozitívne jednorazové aktivity recesiu slovenskej ekonomiky značne zmiernili. Tieto pozitívne zmeny súvisia aj s priaznivejším vývojom ekonomiky v eurozóne, no návrat do predkrízovej úrovne máme ešte ďaleko. Národná banka Slovenska prepokladá, že budúci rok bude oživenie na úrovni približne 5,6%, no v roku 2022 by sme sa mali dostať už na priaznivých 4,8%.
Čo prináša novela zákona o dani z príjmov od januára?
Novela zákona o dani z príjmov sa pôvodne mala venovať pravidlám proti narúšaniu základov dane a presunu ziskov mimo Slovenska. CFC pravidlá pre kontrolované zahraničné spoločnosti by sa mali uplatňovať aj pre fyzické osoby, aby nedochádzalo k úniku príjmov do daňových rajov. Zároveň by jej úlohou malo byť aj bojovanie proti daňovým podvodom a zároveň ochrana proti agresívnemu daňovému plánovaniu. V hre sú však aj ďalšie navrhnuté novinky, ktoré boli v parlamente schválené.
Nakupovanie cez internet bude od budúceho roka zložitejšie, no bezpečnejšie. Na Slovensko prichádza dvojité overovanie
Od 1. januára 2021 vstupuje do platnosti Delegované nariadenie Európskej únie o Silnej Autentifikácii Klienta, čo znamená, že banky majú povinnosť overiť totožnosť klienta, ktorý platí kartou pri nákupoch cez internet. Dvojfaktorové overenie držiteľa platobnej karty má zabezpečiť vyššiu bezpečnosť pri platbách cez internet a zníženie rizika zneužitia karty pri online nákupoch. V praxi to znamená, že každý prijímateľ platobných kariet je povinný umožniť vydavateľovi platobných kariet overiť totožnosť klienta pri online platbách. Banky tak budú musieť pri transakciách použiť dvojfaktorové overenie totožnosti klienta. Ak toto overenie nebude korektné, transakcia bude musieť byť zamietnutá.
Banky v Eurozóne sprísňujú prístup k úverom. Dostanete ho?
Tretí kvartál so sebou priniesol druhú vlnu pandémie koronavírusu a banky začali opäť sprísňovať podmienky na poskytovanie úverov na základe očakávaní nových stimulov od Európskej centrálnej banky. Po príchode druhej vlny sa banky začali obávať zvyšovania úverového rizika a sprísnený prístup k úverom môže mať vplyv na rast až v 19 krajinách eurozóny. Európska centrálna banka môže poskytnúť stimuly na udržanie likvidity spoločností na základe obáv z hospodárskeho oživenia až do zrušenia súčasne platných obmedzení spojených s pandémiou koronavírusu.
Potrebujete navštíviť sociálnu poisťovňu? Urobte to radšej elektronicky
Aj sociálna poisťovňa už má svoj covid semafor pre fungovanie pobočiek a bude ho pravidelne aktualizovať. Jednotlivé pobočky sú rozdelené podľa farieb červená, oranžová a zelená, na základe ktorých fungujú v určitom režime. Pred osobnou návštevou pobočky sociálnej poisťovne je tak dôležité si pozrieť farbu a režim alebo využite možnosť navštíviť sociálnu poisťovňu elektronicky.