Chceli by ste si v budúcnosti zabezpečiť vyšší príjem?

  Spísali sme naše rady a tipy, ako zvýšiť svoj príjem vďaka investovaniu v online knihe: Bohatá budúcnosť

  E-book je dočasne ZDARMA, preto neváhajte a stiahnite si na e-mail ešte dnes.

  Dostanete hypotéku aj počas obdobia pandémie?

   Pandémia koronavírusu ovplyvnila snáď všetky odvetvia a inak na tom neboli ani banky. Našťastie zareagovali na situáciu veľmi rýchlo a tak mnoho ľudí mohlo požiadať o odklad splátok úverov vďaka LEX Korona zákonu, ktorý je účinný od 9. apríla 2020. Takmer polovica platcov úverov požiadala o odklad, napriek tomu, že náklady na úver sa navýšia o čas odkladu.

  Novú hypotéku dostanete, podmienky sú prísnejšie takmer pre každého

  Hoci mnohí žiadali a stále žiadajú o odklad splátok, nové hypotekárne úvery je stále možné získať a dokonca sa zdá, že aj za lepších podmienok. Parlament schválil zrušenie bankového odvodu, čo znamená, že je vysoký predpoklad na lepšie ponuky úverov od bankových subjektov.

  Podmienky na získanie hypotekárneho úveru sa však opäť sprísnili, najmä kvôli aktuálnej nestabilnej pandemickej kríze. Okrem posudzovania príjmu za posledné obdobie hľadia aj na povahu zamestnania a to, či budete mať stabilný príjem aj v budúcnosti. Najviac problémov so získaním nového úveru môžu mať rizikové skupiny klientov, ktoré povahou svojho zamestnania môžu mať výpadok pravidelného príjmu. Ide najmä o klientov pracujúcich v gastronómii, cestovnom ruchu či službách, ktoré patria z hľadiska bezpečnosti zdravia medzi nevhodné na prevádzku.

  Problém získať hypotekárny úver však môžu mať aj klienti, ktorí pracujú v zahraničí na týždenné alebo iné sezónne zmeny, zamestnanci, ktorí majú pracovnú zmluvu uzavretú len na dobu určitú alebo ľudia poberajúci nemocenské dávky.

  Sprísnené podmienky pre získanie hypotéky majú aj podnikatelia, ktorí cez karanténu nemali žiadny príjem a banky im uznávajú nižšiu časť z obratov ako doposiaľ a úver im môžu schváliť v omnoho nižšej hodnote v pomere s hodnotou nehnuteľnosti. Hodnota nehnuteľnosti však môže byť o niečo vyššia ako v predošlom roku, no banky robia výnimky v prípadoch, ktoré sú posudzované individuálne. Ak máte dobré skóre, môžete získať až 90% financovanie nehnuteľnosti.

  Prísnejšie podmienky sú aj pri refinancovaní úveru, pričom v súčasnosti už banky overujú aj príjem žiadateľov, stabilitu zdroja príjmu a vašu spoľahlivosť pri splácaní. Problém pri refinancovaní môže spôsobiť aj vaše rozhodnutie o odklad splátok počas pandémie.

  Kto má najväčšie predpoklady pre získanie hypotekárneho úveru?

  Pokiaľ máte zamestnanie na trvalý pracovný pomer so stabilným príjmom v odvetví, ktoré fungovalo a funguje aj počas pandémie, patríte do skupiny menej rizikových klientov, ktorí majú vyššiu šancu hypotéku získať. Taktiež ak žiadate spolu s partnerom, ktorý má tiež dobré predpoklady na získanie hypotéky a máte nasporených aspoň 20%, vyberáte si bývanie v byte a atraktívnej lokalite.

  Každá žiadosť je však posudzovaná individuálne a preto je dobré sa poradiť aj so svojim finančným poradcom, využiť môžete aj kontakty na tomto webe.